HISTORIA
Wystawa ilustracji z książek dziecięcych
20 sierpnia 2013 Galeria Przestrzeni Miejskiej EUROPA EUROPA na zielonogórskim Deptaku zaprezentowała następna swoją odsłonę. Tym razem wystawa została skierowana do najmłodszych mieszkańców Zielonej Góry. Przez miesiąc w ramach projektu Strefa Przyjazna Dzieciom najmłodsi wraz z rodzicami mogli podziwiać prace ilustratorów książek dziecięcych z całego świata. Na wystawie można było zobaczyć kolorowe ilustracje takich autorów jak: Женя Ясная (z Rosji), Sven Nordquist (ze Szwecji), Bernard Oberdieck (z Niemiec), Agnieszka Szuba (z Wielkiej Brytanii).
W atmosferze pierwszych dni jesieni Strefa Przyjazna Dzieciom zamknęła swoje bramy. Dla większości zielonogórzan stała się pozytywną cząstką deptaka Przez prawie dwa miesiące powodowała uśmiech na twarzach dzieci. Usytuowana pomiędzy ogródkiem klubu 4 Róże dla Lucienne i zielonogórskim Ratuszem była dostępna dla wszystkich bezpłatnie. W trakcie swojego bytu gościła ponad dziesięć tysięcy dzieci i ich rodziców. Już w pierwszych dniach to miejsce stało się atrakcyjne i lubiane zarówno przez milusińskich jak i dorosłych. Stała się miejscem, w którym piękno Starówki połączono z bezpieczną zabawą i uśmiechem, co znacząco ożywiło przestrzeń i wpłynęło na wizerunek miasta Zielona Góra. Podsumowaniem całej akcji stała się Najnowsza wystawa w ramach Galerii Przestrzeni Miejskiej EUROPA EUROPA. Tym razem zaprezentowaliśmy fotografie portrety młodych mieszkańców Zielonej Góry wykonane w trakcie wakacyjnych spotkań SPD.”
This is custom heading element
Współpraca BOK-MCC z Muzeum Kinematografii w Łodzi zaowocowała kolejną wyjątkową wystawą plenerową którą mogliśmy obejrzeć w Galerii Przestrzeni Miejskiej EUROPA EUROPA. W dniach 12.07-10.08.2010 na Zielonogórskiej Starówce prezentowane były plakaty do filmów jednego z najsłynniejszych polskich reżyserów – Andrzeja Wajdy. Wystawa pt. „Wszystko na sprzedaż” składała się z prac powstałych za granicą (m.in. w Argentynie, Francji, Niemczech, Anglii, Rosji, Japonii. Plakaty pochodziły z kolekcji Andrzeja Cebuli. Właściciel kolekcji zaprezentował jedynie zagraniczne plakaty, bo jak pisze o sobie w liście reklamującym kolekcję, należy: „do kręgu osób, zawodowo związanych z filmem, dla których Andrzej Wajda stanowi przykład twórcy, któremu udało się osiągnąć sukces naprawdę światowy, a jego nazwisko jest, jak do tej pory, najbardziej znaną i rozpoznawalną polską marką wśród kinomanów na wszystkich kontynentach.”
aktorki polskiego filmu (2011)
Najlepsze, obsadzane w głównych rolach, najczęściej nagradzane, najpopularniejsze i najpiękniejsze polskie aktorki filmowe w obiektywach najznakomitszych polskich fotografików,trafiły do albumu i na specjalnie przygotowaną wystawę która odbywa się na Zielonogórskiej Starówce w ramach Projektu Galeria Przestrzeni Miejskiej EUROPA EUROPA. W imieniu Galerii i Festiwalu KinoPozaKinek FILMOWA GÓRA zapraszamy na wernisaż pod Zielonogórski Ratusz dnia 3 sierpnia o godzinie 14.00. Wystawa będzie trwać do 04 września „Aktorki Polskiego Filmu” to prezentacja biografii i dokonań artystycznych 55 polskich aktorek wielu pokoleń – od czasów przedwojennych aż po ostatnie lata. Ekspozycja powstała z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz wydawnictwa Rosner i Wspólnicy we współpracy z Filmoteką Narodową i Muzeum Kinematografii w Łodzi.
PORTRETY I MONETY (2010)
Ponad sto fotografii ukazujących znanych Polaków z monetami okolicznościowymi Narodowego Banku Polskiego można było oglądać w dniach 12.08 – 8.09.2011r w ramach Galerii Przestrzeni Miejskiej EUROPA EUROPA na przygotowanej przez NBP wystawie „Portrety i monety”. Na fotografiach znaleźli się wybitni przedstawiciele świata kultury, aktorzy, ekonomiści, sportowcy oraz podróżnicy, którzy prezentują najpiękniejsze monety okolicznościowe NBP. Można było zobaczyć m.in. portret Jerzego Buzka, prezentującego monetę „Przewodnictwo Polski w Radzie Unii Europejskiej”, Lecha Wałęsy z monetą „Polski sierpień 1980”, Tadeusza Mazowieckiego z monetą „Wybory 4 czerwca 1989 r.”, kardynała Stanisława Dziwisza ze złotą monetą „Beatyfikacja Jana Pawła II – 1 V 2011”, Małgorzatę Niemen prezentującą monetę poświęconą Czesławowi Niemenowi.
WYSTAWA PLAKATU FILMOWEGO EDYNBURG (2010)
WYSTAWA PLAKATU POLISH CULT FESTIVAL (2009)
100 lat polskiego filmu (2009)
Fotosy ze 120 najsłynniejszych polskich filmów zrealizowanych na przestrzeni stulecia – m.in. z „Ziemi obiecanej” i „Kanału” Andrzeja Wajdy – można oglądać od 3 sierpnia na Zielonogórskiej Starówce. Ekspozycja powstała z inicjatywy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF). Jest elementem trwających od kilku miesięcy obchodów 100-lecia polskiej kinematografii. Jak przypomniano podczas wernisażu, w październiku ubiegłego roku minęła setna rocznica premiery komedii „Antoś pierwszy raz w Warszawie”, którą uważa się za pierwszy polski filmu fabularny. Kurator Wystawy Natalia Chojna powiedziała, że wystawa ta jest „hołdem dla polskich twórców sztuki filmowej”. „Filmy, które wybraliśmy, do dziś napawają nas dumą” – podkreśliła podczas wernisażu. Ekspozycję przygotowano także w wersjach z obcojęzycznymi opisami – m.in. w języku angielskim, francuskim i rosyjskim.
Sztuka sięgnęła bruku (2008)
Jesteśmy w Europie (2006)
W ramach Galerii Przestrzeni Miejskiej EUROPA EUROPA i Festiwalu KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA na Zielonogórskiej Starówce można było obejrzeć wystawę JESTEŚMY Z EUROPY. Wystawa odbyła się w ramach obchodówEuropejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego pod patronatem w-ce Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Marka Siwca przy jego osobistym udzialeEuropejski Rok Dialogu Międzynarodowego 2008 obejmując swym zasięgiem całą Europę, stanowi uznanie ogromnej różnorodności państw Wspólnoty i zachęca do odkrywania korzyści płynących ze zgodnego współistnienia oraz porozumienia pomiędzy obywatelami reprezentującymi odmienne narodowości, kultury, praktyki religijne i obyczaje. W ramach wystawy odbyło się spotkaniez Markiem Siwcem oraz otwarta debata na temat „Nasze miejsce w Europie” Wystawę której organizatorem Była Fundacja Kombinat Kultury można było oglądać w dniach 26.08 -8.09.2006.